2022-08-16

Jak nie trafić na oszusta? O nieuczciwych praktykach „pośredników nieruchomości”

 

Zakup mieszkania często wiąże się z wydaniem oszczędności życia, a nawet z zaciągnięciem kredytu. Dlatego tak ważne jest, by transakcja odbyła się bez przykrych niespodzianek. Jak ich uniknąć, w czasach, gdy rynek nieruchomości jest tak otwarty, a w Internecie widnieją dziesiątki tysięcy ogłoszeń o sprzedaży?

 

jak nie trafić na oszusta wśród agentów nieruchomości

 

Dziś podpowiadamy jak nie trafić na oszusta i rozpoznać nieuczciwe praktyki „pośredników nieruchomości”

 

Zacznijmy od pierwszego kontaktu z pośrednikiem, jakim najczęściej jest rozmowa telefoniczna. Wszyscy liczymy na profesjonalną obsługę Agenta Nieruchomości, prawda? Zatem dlaczego dziwi nas, gdy Agent w rozmowie telefonicznej zastrzega, że zanim zrobi cokolwiek na rzecz sprzedaży, bądź klienta kupującego, musi podpisać umowę pośrednictwa? Najczęstsza odpowiedź, jaką słyszą Agenci od sprzedających, to zaproszenie „proszę przyjść już z klientem”, co otwiera furtkę oszustom, wykorzystującym uśpioną czujność obu stron transakcji, a zamyka ją przed profesjonalistami.

 

Według ustawy o gospodarce nieruchomości pośrednik może zamieszczać ogłoszenia sprzedaży, czy też kojarzyć ze sobą strony dopiero po podpisaniu umowy pośrednictwa. Takie mamy prawo. Ale znając mentalność prawdziwego Polaka, wyjaśnię to jeszcze inaczej.

 

Wyobraźmy sobie, że  przygotowujemy się do zakupu nieruchomości. Umawiamy się z agentem na prezentację, bez podpisywania żadnych dokumentów, (bo po co, skoro chcemy tylko obejrzeć mieszkanie?) Idziemy więc, a podczas umówionej prezentacji okazuje się, że Agent tak naprawdę nie wie, czy człowiek podający się za właściciela rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje. Nie wie też zbyt wiele o samym mieszkaniu - nie sprawdził dokumentów ewentualnych obciążeń i zadłużenia. Oczywiście jesteśmy oburzeni. (Jak ktoś mógł się tak nie przygotować!?) To właśnie z tego względu część pośredników nosi nazwę „odźwiernych”. Tak samo sytuacja ma się w przypadku, gdy Agent przychodzi na prezentację z niezweryfikowanym klientem kupującym. Skąd sprzedający ma wiedzieć, czy nie traci czasu na negocjacje z ludźmi, którzy finansując zakup mieszkania przy pomocy kredytu hipotecznego, być może wcale nie mają zdolności kredytowej?

 

Wiem, że polska dewiza na wszystko brzmi, że gdy czegoś nie wolno, ale się bardzo chce - to można, ale! W przypadku pośrednictwa w obrocie nieruchomościami bez wcześniejszego spisania umowy oraz sprawdzenia dokumentów nieruchomości, jak Akt Notarialny i Księga Wieczysta (w przypadku sprzedających), pośrednik nieruchomości nie ma prawa zrobić właściwie nic.

 

Wg wyżej wymienionej ustawy agent podlega również obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. A więc w zamian za okazanie dokumentu tożsamości, czy Aktu Notarialnego mieszkania można zażądać okazania kopii ubezpieczenia OC pośrednika.

Jakie wnioski należy z tego wyciągnąć? Pamiętajcie, że, każdy agent działający legalnie:

  1. Podpisuje umowę pośrednictwa w obrocie nieruchomościami zanim podejmie działanie
  2. Posiada kopię ubezpieczenia OC za szkody wyrządzone w związku z pośrednictwem

 

jak nie trafić na oszusta wśród pośredników nieruchomości

 

Co jeszcze powinno rozbudzić naszą czujność? W dalszej części tekstu o tym, jak nie trafić na agenta - oszusta

 

Czasami słyszy się o przypadkach pobierania prowizji, lub jakiejś jej części na etapie przekazywania danych adresowych nieruchomości przeznaczonych do wynajmu lub sprzedaży. Aż dziw bierze, że ktoś próbuje takich praktyk, ale wiedzcie, że jest to nielegalne i natychmiast powinna się Wam zapalić czerwona lampka. Prowizja za pośrednictwo pobierana jest po sfinalizowanej transakcji, ewentualnie - ale tylko w części, przy umowie przedwstępnej.

 

Korzystanie z usług Agenta Nieruchomości powinno kojarzyć się z opieką, bezpieczeństwem i oszczędnością czasu. Niestety, jak w przypadku praktycznie każdych usług, zdarzają się sytuacje w których można zwątpić w ludzi. Dlatego przed skorzystaniem z oferty firmy, mającej pomóc w znalezieniu wymarzonego mieszkania, lub sprzedaży, warto sprawdzić, jak długo dana agencja działa na rynku. Można zapoznać się z opiniami dotychczasowych klientów,  a także zobaczyć jak wygląda jej siedziba. Oczywiście najlepiej korzystać z usług pośrednika, który został nam polecony, ale nie każdy takiego zna, dlatego: transparentność jest kluczowa!

 

Jeśli moje słowa nie brzmią wiarygodnie, zapraszam do wysłuchania jednego z dwóch nowych podcastów, w którym przedstawiamy agentów nieruchomości. Być może któryś z nich przekona Was, że jest godny zaufania.

Link do podcastów znajdziesz TUTAJ i TUTAJ

 

 

Autorka: Karolina Wasilewska-Buraczyk

 


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Bardzo pomocny, zaangażowany, właściwie dobiera argumenty, każda z przedstawionych przez p. Mariusza ofert spełniała podane warunki brzegowe i miała w sobie coś interesującego."

— Małgorzta D., Kraków