2021-12-17

Jak przygotować dekoracje na Święta?

Co większość z nas ceni w Świętach Bożego Narodzenia najbardziej? Atmosfera Świąt sprawia, że wzdychamy za nimi nawet w trakcie pięknego lata. Chciałabym podpowiedzieć Wam, co możecie zrobić, by te również były niezapomniane. Więc...

 

jak przygotować dekoracje na święta?

Jak przygotować dekoracje na Święta? 

Poza radosną obecnością najbliższych, pysznymi potrawami i pięknie przystrojoną choinką, dyskretne akcenty potrafią czynić cuda.


Po pierwsze uśmiech! Do każdego, o każdej porze i najlepiej z zębami! Ale nie o tym!


Dekoracje! Wszyscy jesteśmy chyba zgodni, że lepiej czujemy się w domu, kiedy panuje w nim porządek, a tekstylia i inne drobniejsze elementy w przemyślany wcześniej sposób dopełniają nasze wnętrza. Jeśli nie macie czasu lub budżetu, by zrobić coś dużego, podpowiem Wam pewne rozwiązania, które u mnie w domu zawsze dominują podczas Świąt.

Jak przygotować dekoracje na Święta tanim kosztem? 

dekoracje świąteczne


Zaczynam od drobnych stroików ze sztucznych, lub naturalnych gałązek świerku, połączonych z ususzonymi wcześniej w piekarniku plasterkami pomarańczy, oraz ze świecą. (Jeśli macie plastry drewniane, które mogą spełnić funkcję podstawki, użyjcie ich! Jeśli nie, umyjcie dokładnie średniej wielkości słoik i gdy będzie zupełnie suchy włóżcie do niego laski cynamonu, plasterki ususzonych cytrusów, gałązek świerku czy rozmarynu, na środku ustępując miejsca ozdobnej świeczce. Brzydką część słoika zarezerwowaną pokrywce zasłońcie czerwoną wstążką, wykańczając wszystko piękną świąteczną kokardką!) Drobne światełka powieszone również poza choinką sprawdzą się w domu i na podwórku! Długie szyszki zebrane podczas zimowego spaceru zdadzą egzamin jako drobne świeczniki! (Wystarczy ściąć je w najszerszym punkcie, postawić , a następnie również ściąć i wydrążyć jak wiśnię jej szczyt, który jest najwęższy! Pojawi się miejsce na mały, klasyczny wkład świeczki lub cienką, jak do tortu białą świeczkę. W zależności od szerokości wydrążonej dziurki. Można posypać brokatem, dla fantazji!) Do ozdobienia wnętrz sprawdzą się również łańcuchy robione z białego lub szarego sznurka, do którego naprzemiennie przyczepione są gałązki ususzonych plastrów grejpfruta/pomarańczy i rozmarynu. (Między nimi można zapleść kokardki, również ze sznurka, czy wstążki). Jeśli macie dzieciaki, szczególną radość sprawia im naklejanie naklejek świątecznych na szyby okien.  Mniej cieszy rodziców, którzy mają czasem trudność w usunięciu kleju z szyby. Lepszą więc alternatywą jest samodzielne przygotowanie tego typu dekoracji, używając do tego farb do okien. Można wydrukować gotowy szablon i zająć dzieci na chwilę kreatywnej zabawy, w której same przygotowują dekoracje okienne! By nasz dom wyglądał świątecznie, wcale nie trzeba wydawać pieniędzy na wielkie wełniane skarpety wiszące na kominkach reklamowanych domów. Wszystko to kwestia wyobraźni i oczywiście chęci i czasu.

 

Poza tym warto podejść do tematu domowej atmosfery jeszcze od innej strony. Czy macie czasem tak, że jakaś  woń, którą poczuliście natychmiast przywodzi wspomnienia? Może pamiętacie zapach świąt z dzieciństwa? Oddziaływanie na zmysły sprawia, że coś staje się niezapomniane. Tak jak w przypadku Świąt. Wszyscy wiemy, z jakim zapachem kojarzą się Święta Bożego Narodzenia.
To najczęściej pomarańcze, cynamon, goździki lub świerk.  Moją pierwszą propozycją, na intensyfikację doznań świątecznych będzie polecenie rozpylenia naturalnego olejku eterycznego, o zapachu, który najlepiej oddaje przyjemne wspomnienie o świętach. Przyjemny zapach, tak samo jak smak świątecznej potrawy, potrafi poprawić nastrój i z pewnością sprawi, że będzie jeszcze bardziej świątecznie! (Zanim się to jednak zrobi, warto upewnić się, że nikt z domowników lub gości nie ma alergii na wybrany przez nas produkt spożywczy! Czasem sam zapach powoduje podrażnienie, choć to sporadyczne przypadki.)

 

By okres świąteczny był przeżywany razem, zaproś do tych drobnych przygotowań swoich najbliższych. Spędzając wspólnie czas zadbacie o kolejne piękne wspomnienia, a przy okazji przygotujecie pierniczki  i być może to będzie początek nowej rodzinnej tradycji. W moim rodzinnym domu tradycją stało się to, że jeszcze na długo przed snem przebieramy się w świąteczne piżamy by spotkać się jeszcze przy stole na partyjkę DiXita. Każda z tych małych rzeczy sprawia, że czekam na nie cały rok.

 

Wiem, że czas jest najcenniejszą walutą. Dlatego nie ma nic piękniejszego, niż człowiek angażujący swój czas w jakość przeżywanych chwil. Warto zrobić to dla tych paru dni, bo przecież wspomnienia zostaną z nami na zawsze.

 

Ps. Zostawiam Wam również mój pomysł na opakowanie tegorocznych prezentów! (W ubiegłym roku był mat, tym razem postawiłam na złoty brokat!)

 

jak zapakowac prezent


Wesołych Świąt!


Autor: Karolina Wasilewska-Buraczyk
 


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Szanowny Pracodawco pana Maćka Kołodzińskiego, zatrudnia Pan pracownika bez reszty oddanego swojej pracy, który wykonuje ją z niezwykłą pasją, na cały zegar, wręcz z dynamiką i uporem. Dąży permanentnie w swojej służbie do pełnego zaspokajania oczekiwań, próśb klienta - człowieka."

— Krystyna i Janusz D., Świdnica