2020-12-22

Jak urządzić mieszkanie - trendy wnętrz 2020

Jesteśmy na przełomie lat 2020/2021. Wszyscy wiemy, jak specyficzny był ten rok i ile trudności przyniósł. Wielu z nas spędziło w swoich domach dużo więcej czasu niż kiedykolwiek. To zdeterminowało zmiany w aranżacji wnętrz. Część osób potrzebowało wydzielonej przestrzeni biurowej. Część zainspirowana wielogodzinnym przebywaniem w tym samym miejscu postanowiła coś zmienić, by wprowadzić świeżość. Warto więc o podsumowanie trendów wnętrzarskich, ale… nie zrobię tego sama.  Zaprosiłam do rozmowy projektantkę mebli i wnętrz, która podzieliła się swoją wiedzą i obserwacją.

Więc: jakie trendy opanowały wnętrza w 2020 roku? 

Przede wszystkim rok 2020 był niezwykły w każdym wymiarze - czy to naszej codziennej pracy, czy sposobów spędzania czasu wolnego, nauki. Doświadczenia tego roku faktycznie zweryfikowały jak urządzić mieszkanie pod kątem ich faktycznej wygody, użyteczności i stylu. Zostaliśmy zmuszeni do przebywania większej ilości czasu w naszych własnych przestrzeniach. To poskutkowało zmianą w naszych mieszkaniach. Okazało się, że ta zmiana jest możliwa i wiele osób deklaruje chęć pozostania na„home office”. 

Dlaczego urządzanie małego mieszkania bywa wyzwaniem?

Rodzice, oprócz obowiązków służbowych, musieli i wciąż muszą mierzyć się z nauką zdalną dzieci. Nagle, z twardych podziałów na funkcjonalne strefy, nasze mieszkania musiały przekształcić się w sale konferencyjne, sale lekcyjne, gimnastyczne. A oprócz tego musiało znaleźć się tam miejsce, w którym można się odciąć, wyciszyć i uspokoić. Osoby, które lockdown przeżywały w samotności, musiały znaleźć nowe sposoby na spędzenie wolnego czasu. Wiele osób zajęło się uprawą roślin, zaadoptowało zwierzęta, zaczęło malować, zajmować się pracami manualnymi. Pojawił się czas wolny na wykonywanie rzeczy, które odkładaliśmy na później. Wiele wymagań spadło na nasze często bardzo małe przestrzenie mieszkalne. To sprawiło, że ciężko mówić o “trendach”. Na bazie tych doświadczeń i wymagań trendy zaczęły się kształtować na nowo i nazwałabym je raczej: potrzebami. 

Jakie elementy pojawiły się w mieszkaniach?

W tym roku głownym tematem było urządzanie małych mieszkań. Pojawiło się wiele rozwiązań meblowych i paneli akustycznych dedykowanych dla home office. Okazało się, że w naszych przestrzeniach komfort akustyczny nie jest wystarczający i potrzebujemy wsparcia ze strony dodatkowych akcesoriów. Dzięki temu, we wnętrzach możemy zauważyć więcej tekstyliów, elementów tapicerowanych, które dodają nową wartość estetyczną. My w VOX też pracujemy nad takimi produktami. Świat wnętrz mocno otworzył się też na rozwiązania dotychczas spotykane w biurach. A dzięki tekstyliom nasze domy są nie tylko bardziej komfortowe, ale też przyjaźniejsze i cieplejsze. Warto pomyśleć o tym, przy urządzaniu swojego pierwszego mieszkania, ale także w mieszkaniach pod wynajem.

Jako projektanci staramy się zachęcić klientów do odważniejszego użycia koloru we wnętrzach. Pewne rozwiązania tj. białe meble, szare wnętrza, drewno są bezpiecznymi wyborami i zawsze wyglądają dobrze. Jednak warto wprowadzać akcenty, bazować na różnych paletach kolorystycznych, ponieważ wtedy powstają piękne i niepowtarzalne przestrzenie. W tym roku pojawiło się dużo retro inspiracji pop artem, latami 60 i 70, ten trend również możemy zauważyć w 2021. 

 

jak urządzić mieszkanie, wnętrza 2020

fot.VOX 

 

 

Mnogość rzeczy pomieszczą dobrze zaprojektowane meble i akcesoria. Dzięki panelom tapicerowanym wnętrze stanie się bardziej komfortowe. https://www.vox.pl/inspiracja/aranzacja-gabinetu-w-domu

 

Wielu z nas zadbało również o kącik pracy. (Doceniany akcent w mieszkaniach pod wynajem). Zauważyliśmy, jak ważne jest dobre biurko, krzesło, oświetlenie, ale też ergonomiczne ustawienie laptopa czy dodatkowego monitora. Domowe biuro często nie ma jednego dedykowanego miejsca. Dlatego też funkcję biura zyskał stół kuchenny, kanapa czy sypialnia. Projektanci w pocie czoła pracują nad akcesoriami i elementami, które ułatwią nam dostosowanie tych miejsc do naszej wygody. 

 

jak urządzić mieszkanie, wnętrza 2020

Fot.VOX

 

Home office dla każdego z nas znaczy coś innego. 

https://www.vox.pl/inspiracja/sypialnia-marzen-jak-urzadzic-ja-po-swojemu  

 

Wniosek jest jeden:

Potrzebą naszych czasów jest hybrydowość

Rozwiązania modułowe, rozkładane, mnogość dobrze opracowanych schowków jest bardzo użyteczna i ułatwia codzienne funkcjonowanie. Nasze przestrzenie muszą być hybrydowe ze względu na użytkowników. Często nie mamy miejsca na stół jadalny i biurka dla wszystkich domowników. Wszyscy używamy tych samych brył, ale w zupełnie inny sposób.

 

Czy istnieje jakakolwiek stałość, jeden trend, który inspiruje do tego jak urządzić mieszkanie?

Trendem, który jest stały i nadrzędny od wielu lat jest design zrównoważony. Nie możemy zapominać, że nasze wybory wpływają na to, co jest produkowane, a tym samym na otaczający nas świat. Z roku na rok pojawia się coraz więcej projektów opartych o ekologiczne materiały. Są one produkowane w procesach o jak najniższym śladzie węglowym i z poszanowaniem praw wszystkich pracowników. 

 

Czym jest design zrównoważony? 

"Sustainable design" (in. design zrównoważony) to strategia projektowania, wedle której nadrzędną wartością jest ograniczenie wpływu na środowisko naturalne oraz dbałość o ludzi uczestniczących w procesie. Ten nurt zakłada ograniczenie zużycia nieodnawialnych zasobów oraz zminimalizowanie produkcji śmieci.

Sustainability jest ważnym wyznacznikiem projektowania wnętrz w 2020 roku i dobrze rokuje na przyszłość. 

W designie zrównoważonym nie liczy się sam finalny produkt. Bardzo ważny jest sam proces powstawania, logistyki, a następnie ponownego przetwarzania. Oprócz projektowania wyrobu projektujemy również cały cykl życia produktu, by był jak najmniej szkodliwy dla środowiska. 

Z trendem sustainable design wiąże się pewna estetyka, która dopuszcza naturalną niedoskonałość. Dzięki temu wnętrze jest urządzone w niezwykle ciekawym stylu. Widzimy coraz więcej materiałów z dodatkami organicznymi, tkanin z roślinnych włókien farbowanych naturalnymi barwnikami. W domach pojawiają się wytwory ludzkich rąk, takie jak ręcznie tkane kilimy, dywany, makramy. Dzięki tym inspiracjom tworzy nam się wspaniała paleta kolorystyczna, gdzie wszystkie elementy pasują do siebie.

Z drugiej strony sustainable design zajmuje się również wykorzystaniem odpadów do wytworzenia nowych rzeczy. Każdy odpad plastikowy jest praktycznie nieśmiertelny i w końcu zaczynamy to wykorzystywać. Stąd też zupełnie nowa estetyka przedmiotów wykonanych z odpadów. Są to rzeczy o niepowtarzalnych strukturach i zestawieniach kolorystycznych.

Co to o nas mówi, biorąc pod uwagę trendy minionych lat?

Design odpowiedzialny rozwija się wraz ze wzrostem naszej świadomości i wiedzą na temat naszej planety. Mogę śmiało powiedzieć, że z dnia na dzień stajemy się coraz bardziej wrażliwi na problemy całego świata. Ma to odzwierciedlenie w nowych liniach produktów oraz pojawiających się markach, które bazują na tej strategii. Normą stają się sklepy z produktami bio, gdzie większość produktów kupowanych jest na wagę i klient dostaje zniżki za własne, przyniesione opakowanie. W supermarketach pojawiają się kosmetomaty, w których płacimy za ponowne napełnienie przyniesionego opakowania. Jako społeczeństwo coraz bardziej zdajemy sobie sprawę, że nasze codzienne wybory faktycznie kształtują rzeczywistość i jako klienci mamy realny wpływ na to, co i jak się produkuje. Myślę też, że ta świadomość rozszerza się na inne dziedziny życia: szukamy mebli, które łatwo zmienić, bez konieczności wyrzucania czy kupowania nowych. Naprawiamy, zamiast wyrzucać i doceniamy stare rzeczy po renowacji. W miastach coraz usilniej walczymy z wszechobecnym betonem, by zieleń na nowo zagościła w naszym najbliższym otoczeniu. 

W jakim kierunku zmierzają projektanci mebli i wnętrz?

Na pewno wspomniany wcześniej design zrównoważony mocno determinuje projekty współczesnych designerów. Świat materiałów (biomateriałów i wykonanych z odpadów) otworzył nowy rozdział w projektowaniu. Estetyka XXI wieku zostanie zdominowana przez te wcześniej nieodkryte możliwości. Pojawiają się nowe projekty z własnym specjalnie opracowanym materiałem. To sprawia, że wybór produktów do wnętrza jest bardziej skomplikowany, ale też niezwykle intrygujący. 

 

Dorota Balewicz

 

Jest projektantem wzornictwa przemysłowego w firmie VOX. Ukończyła wzornictwo przemysłowe i projektowanie mebla na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, doświadczenie zdobywała również na Politecnico di Milano. 


Pasjonuje się projektowaniem materiałów, inspiruje się tradycyjnym rzemiosłem. 

 

 

 

 

 

Współautor tekstu: Karolina Wasilewska-Buraczyk


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Poznaliśmy bardzo wielu pośredników i powiem w imieniu rodzinki, że współpraca z Panem Bartoszem była najbardziej sympatyczna. Ogromna życzliwość, empatia i obiektywizm to cechy, które wróżą Panu wielkie powodzenie w zawodzie. Serdecznie dziękujemy i pozdrawiamy."

— Lidia K. z rodziną, Wrocław