2016-04-28

Jak wybrać działkę letniskową?

Zbliża się lato, a wraz z nim sezon na działki letniskowe. Wiele osób zastanawia się nad kupnem własnej, wymarzonej. Takiej, na której będą mogli spędzać słoneczne weekendy za miastem. Jak sprawić, żeby był to udany zakup na wiele lat?

 

jak wybrać działkę letniskową

Metrohouse przygotowało dla Was 9 przydatnych porad o tym, jak wybrać działkę letniskową.

  1. Nie podejmuj decyzji o zakupie w pośpiechu

Zakup działki letniskowej jest zakupem na lata. Dlatego warto, by była to przemyślana inwestycja.  Zacznijmy jej szukać odpowiednio wcześniej, aby znaleźć czas na osobistą wizytę (niejedną), dokładne zebranie informacji o okolicy, spacer po pobliskich terenach, sprawdzenie długości dojazdu, rozmowę z sąsiadami. Wszystko po to, aby zakup spełnił w stu procentach nasze oczekiwania.

  1. Dokładnie czytaj ogłoszenia

Każdemu zależy na dobrej sprzedaży nieruchomości, dlatego zawsze informacje zawarte w ofercie należy skonfrontować z rzeczywistością. Często w ofertach znajdziesz piękne zdjęcia jeziora, albo lasu – tylko po to, aby nie eksponować zbytnio złego stanu technicznego budynku, czy faktu, że teren wokół niego jest zaniedbany. Jeżeli twórca ogłoszenia podkreśla bliskość rzeki, warto spytać jak daleko jest do plaży. To już duża różnica. Niuansów jest znacznie więcej. Zanim zastanowisz się, czy warto pojechać kilkadziesiąt kilometrów, aby obejrzeć działkę dopytaj o szczegóły.

Jakich błędów nie popełnić i jak dobrze wybrać działkę letniskową?

  1. Zwracaj uwagę na cenę

Znalazłeś tanią działkę? Myślisz, że trafiłeś okazję? Może okazać się, że jest to działka pracownicza w Rodzinnych Ogródkach Działkowych. Oczywiście na weekendowe wypady taka działka może być wystarczająca, ale jeżeli poszukujesz pełnej własności, w ROD nie masz na to szans. Niska cena może oznaczać też wysokie inwestycje w przyszłości. Jeżeli np. media nie są w pobliżu działki, podłączenie energii elektrycznej może być kosztowne. Jeżeli podobne działki w okolicy kosztują 60000 zł, a znajdujesz ofertę za 30000 zł może okazać się, że kupisz kawałek ziemi rolnej – bez dostępu do mediów i szans na uzyskanie warunków zabudowy.

  1. Wybierz się osobiście na działkę, którą planujesz kupić

Warto poświęcić jeden dzień na wybranie się na osobiste oględziny terenu, który chcemy kupić. Pozwoli to na porównanie internetowej oferty ze stanem rzeczywistym. Być może dostrzeżemy coś, co nie zostało zawarte na zdjęciach. Przekonamy się o stanie technicznym domku. Żadna oferta w Internecie nie może się równać z samodzielną wizytacją nieruchomości. Co najważniejsze – tylko odwiedzając działkę będziemy mogli dokonać subiektywnej oceny, jak się na niej czujemy i czy będzie miejscem, do którego będziemy chętnie wracać, żeby spędzić swój wolny czas. Może już po kilku minutach przebywania w okolicy łąk dostrzeżesz objawy alergii? Może sąsiad ma w pobliżu warsztat, który będzie zakłócał spokój podczas beztroskich weekendów. A może po prostu stwierdzisz, że szukasz czegoś zupełnie innego i nie będziesz tu czuł się szczęśliwy i zrelaksowany?

Czy wiecie już, jak wybrać działkę letniskową? O czym jeszcze należy pamiętać?

  1. Sprawdź stan techniczny domku letniskowego

Przed zakupem konieczne jest sprawdzenie stanu technicznego domku znajdującego się na działce. Pozwoli to na oszacowanie kosztów ew. inwestycji. Jeśli okażą się wysokie, mamy powód okazyjnej ceny J Stan techniczny to nie tylko wytarte deski podłogowe, czy obdarta farba. Najbardziej istotnymi kwestiami jest sprawdzenie instalacji: wodociągowej, gazowej oraz elektrycznej. Poza obejrzeniem dokumentacji od sprzedającego, warto wybrać się na przegląd budynku z inspektorem, który oceni stan techniczny domku, niezbędne prace remontowe oraz pomoże w podjęciu ostatecznej decyzji.

  1. Przejrzyj dokumentację działki

Jesteś poważanie zainteresowany?  Poproś sprzedającego o wgląd do kilku podstawowych dokumentów takich jak np. podstawa nabycia (akt notarialny, umowa darowizny, itp.). Do transakcji będziesz potrzebować m.in. wypisu i wyrysu z rejestru gruntów, wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (o ile takowy jest uchwalony). Bardzo ważne jest przeznaczenie działki. To od niego zależy, czy w przyszłości będzie można wybudować na niej domek letniskowy. Może okazać się, że za pojęciem działki letniskowej kryje się grunt rolny, bez dostępu do drogi publicznej lub w ścisłym rezerwacie przyrody.

  1. Sprawdź, czy nie jest obciążona służebnością lub hipoteką

Aby zweryfikować stan prawny działki pod względem obciążenia służebnością lub hipoteką, wystarczy znać numer jej księgi wieczystej. Uzyskamy go z wypisu i wyrysu z rejestru gruntów lub z aktu notarialnego. Numer ten wpisujemy na portalu Ministerstwa Sprawiedliwości pod linkiem: https://ekw.ms.gov.pl/eukw/menu.do .Dzięki wglądowi do księgi wieczystej przekonasz się, czy działka ma jednego właściciela (może to współwłasność?).

To już ostatnie porady, jak wybrać działkę letniskową

  1. Sprawdź, czy działka nie znajduje się na podmokłym terenie

Podmokły teren jest bardzo częstą przyczyną nietypowo zaniżonej ceny działki, która się na nim znajduje. Aby to zweryfikować, wystarczy znać miejscowość oraz numer działki i wpisać go w wyszukiwarce Geoportalu: http://mapy.geoportal.gov.pl/. Jeżeli teren działk będzie oznaczony niebieskimi, poprzecznymi liniami, niestety oznacza to jego podmokłość lub zabagnienie.. W przypadku wątpliwości warto skonsultować zakup z miejscowymi specjalistami.

  1. Nie oszczędzaj na budowie domku letniskowego

Jeżeli kupujesz pustą działkę, czeka Cię budowa lub zakup gotowego domku letniskowego. W tym wypadku również nie obowiązuje zasada ,,taniej znaczy lepiej”.  Korzystniej będzie zainwestować w sprawdzoną firmę. Dzięki temu  zmniejszamy ryzyko znacznego przedłużenia  się budowy. Nie  będziemy także musieli pilnować ekipy na każdym kroku, co może być niemożliwe szczególnie, jeśli działka znajduje się daleko od miejsca naszego zamieszkania.  Z tego względu także  nie będziemy mogli przyjeżdżać za każdym razem, kiedy zepsuje się coś na skutek zaniedbań, wynikających z pozornej oszczędności.

 

 

Marzena Piotrowska


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

Serdecznie Państwu dziękuję za profesjonalną i merytoryczną pomoc, wielkie zaangażowanie i życzliwość. Z całą pewnością polecę Państwa usługi innym potencjalnym klientom.Szczególne podziękowania składam na ręce Pani Justyny Buczek, która jest osobą niezwykle życzliwą, pomocną i kompetentną, bardzo operatywną, o wysokiej kulturze osobistej oraz niezwykle ujmującej osobowości.

— Violetta D., Gdańsk