2022-01-14

Jakie mieszkanie wybrać  - Rynek wtórny czy pierwotny?

 

Zakup mieszkania to poważna inwestycja. Nic więc dziwnego, że wielu z nas ma dylemat

 

Jakie mieszkanie wybrać?

 

Zarówno rynek wtórny jak i pierwotny rządzi się własnymi prawami więc dziś postaram się przybliżyć Wam wady każdego z nich.

 

Jakie mieszkanie wybrać?

 

Rynek Pierwotny

Mieszkanie z rynku pierwotnego jest najczęściej w stanie deweloperskim, co powoduje, że aby w nim zamieszkać czeka nas jego kompleksowe wykończenie (m.in. biały montaż, podłogi, drzwi wewnętrzne, kuchnia, łazienka). Nie masz czasu lub chęci? Wielu deweloperów współpracuje z firmami, w których można zakupić gotowy pakiet wykończenia lokalu. Nowe budownictwo idzie w parze z nowoczesnymi rozwiązaniami , które rzutują na obniżenie kosztów utrzymania. Dodatkowo dostajemy gwarancję, że przez okres pięciu lat od zakupu, to deweloper odpowiada za usunięcie wad technicznych. Zakup mieszkania z rynku pierwotnego umożliwia też aranżację nieruchomości według naszych potrzeb.

 

To my jesteśmy jego pierwszymi nabywcami, choć przeprowadzka jest najczęściej odroczona w czasie. Dlaczego? Mieszkania te rezerwuje się często na etapie „dziury w ziemi”, co nie oznacza, że pośród ofert sprzedaży z rynku pierwotnego nie pojawiają się lokale, które już fizycznie istnieją. Bywają nawet i gotowe do wprowadzenia się, jednak ich dostępność jest bardzo ograniczona.

 

Ponieważ centra miast są już w dużym stopniu zabudowane, deweloperzy zmuszeni są do inwestycji na obrzeżach miast lub w lokalizacjach oddalonych od centrum. Zdarzają się również oferty zrewitalizowanych starych kamienic lub fabryk, które mieszczą się w atrakcyjnych lokalizacjach, niemniej ich cena jest adekwatnie wyższa. Warto więc sprawdzić węzeł komunikacyjny i infrastrukturę inwestycji, które coraz częściej przypominają małe miasteczka.

 

Dla części osób taka transakcja kojarzy się z ryzykiem. Wynika to z obawy, że stracą swoje pieniądze jeśli deweloper upadnie, lub okaże się oszustem. Możecie być jednak spokojni, bo dzięki ustawie deweloperskiej, w trakcie realizacji projektu wasze środki są chronione na rachunku powierniczym, a deweloper otrzymał jedynie taki procent środków w jakim wykonał projekt. Warto oczywiście sprawdzić inwestycje, które zrealizował już dany deweloper i kupować tylko ze sprawdzonego wcześniej źródła.

 

Rynek wtórny

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, nabywamy mieszkanie z drugiej ręki. Krótko mówiąc: nie jesteśmy jego pierwszymi właścicielami. Z tego powodu w grę często wchodzi remont, bo często dawno minęły już lata świeżości wykończenia, , a jeśli nawet całość nie wygląda tak źle, to przecież zmienia się moda i style projektowania. Oferta jest bardzo szeroka, na rynek wchodzą mieszkania wybudowane przed kilkoma laty, dlatego coraz częściej standard tych lokali wcale nie wymaga remontu.

 

Rynek ten jest bardzo elastyczny lokalizacyjnie, gdyż bez problemu znajdziemy mieszkanie w samym centrum jak i poza nim. To najlepsza opcja dla osób, które potrzebują mieć coś dostępnego od zaraz. W zależności od tego, czy standard mieszkania nam odpowiada, można wprowadzić się natychmiast po sfinalizowanej transakcji.

 

To, o czym trzeba wspomnieć to wyższe miesięczne koszty utrzymania. Starsze budownictwo to wyższe koszty związane z utrzymaniem budynku. Podczas gdy mieszkania z rynku pierwotnego wykorzystują nowe technologie pozwalające na obniżenie kosztów eksploatacji budynku i lokalu, w starszym budownictwie należy liczyć się z rosnącymi kosztami funduszu remontowego, z którego realizowane są bieżące naprawy. 

 

Co jeszcze może wpłynąć na decyzję jakie mieszkanie wybrać?

 

Koszty okołotransakcyjne. W przypadku rynku wtórnego w budżecie trzeba uwzględnić podatek PCC, czyli podatek od czynności cywilno-prawnych, który wynosi 2% od wartości rynkowej nabywanej nieruchomości. Doliczyć należy także taksę notarialną o wysokości 1% od wartości nieruchomości. W przypadku rynku pierwotnego PCC nie obowiązuje, natomiast taksą notarialną w przypadku umowy deweloperskiej kupujący dzieli z deweloperem, zwykle po połowie.

 

Nie ma dwóch takich samych nieruchomości, dlatego bardzo trudno jest podjąć decyzję mając świadomość, że będzie miała wpływ na resztę naszego życia. Pocieszające jest, że można liczyć na pomoc Ekspertów. Nasi Agenci pomogą Wam w ustaleniu czego tak naprawdę szukacie i niezależnie od tego, który rynek wybierzecie przeprowadzą Was bezpiecznie przez każdą transakcję.

 

Zapraszamy do kontaktu!

Tel.: +48 22 626 26 26

 

 

 


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Bardzo polecam Państwu współpracę z Panem Patrykiem. Bardzo doceniałam kompetencje i kulturę osobistą. Spotkania można było umówić w dogodnym terminie. Pan Patryk dostarczał wszelkich informacji i wsparcia."

— Monika D., Warszawa