2015-04-21

Lofty, czyli mieszkania dla indywidualisty

loftPrzeciętny nabywca nieruchomości nie spotkał się z terminem „loft”. I nic w tym dziwnego. Jest to produkt adresowany do bardzo wąskiej grupy nabywców, którzy potrafią docenić połączenie industrialnego klimatu starych pofabrycznych przestrzeni z nowoczesnymi rozwiązaniami – identycznymi jak w przypadku apartamentów.
 

Zaczęło się od bohemy artystycznej
 

Moda na lofty, tak jak i wiele innych nowości architektonicznych, przyszła do Polski z USA. W latach 60-tych ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych lofty jednak spełniały zupełnie inne funkcje niż obecne nowoczesne projekty. Pomieszczenia po opuszczonych zakładach przemysłowych, fabrykach i niedużych manufakturach były początkowo zasiedlane przez przedstawicieli bohemy artystycznej, którzy znajdowali duże przestrzenie do wynajmu za niewielkie pieniądze. Przestrzenie te były wynajmowane zarówno na cele mieszkaniowe, jak i użytkowe – na galerie, pracownie artystyczne. Nierzadko stawały się skupiskiem komun. Wtedy jednak nikt nie przypuszczał, że stare, zdewastowane budynki staną się w przyszłości prestiżowymi apartamentami poszukiwanymi nie tylko przez grupę artystów, ale przedstawicieli biznesu i show biznesu z najwyższej półki. Nie może więc dziwić fakt, że pierwsze lofty zaczęły powstawać w Polsce w mieście znanym z tradycji przemysłowych, gdzie do tej pory zachowało się wiele unikatowych, nawet na skalę europejską budynków postindustrialnych. Łódź – bo o niej mowa – obfituje w stare pofabryczne zabudowania, które dzięki rewitalizacji poczynionej przez deweloperów stały się nową wizytówką miasta. Następnie przyszła kolej na Poznań, Żyrardów, miasta Górnego Śląska,  Gdańsk. Każdy projekt niepowtarzalny, unikalny w swoim rodzaju.
 

Lofty to produkt dla indywidualistów
 

Typowy loft charakteryzuje się pofabrycznym charakterem budynku, wysokimi dobrze doświetlonymi powierzchniami, ścianami bez tynku z odsłoniętą cegłą. Charakterystyczne są otwarte przestrzenie oraz pozostawienie elementów pofabrycznych, np. stare lampy, elementy wentylacji, itp. Niesamowity klimat zrekonstruowanych budynków poprzemysłowych nie jest jednak przeznaczony dla każdego typu odbiorcy. Loft to produkt dla indywidualistów, którzy poszukują na rynku czegoś więcej niż zwykłego apartamentu. Nie każdemu odpowiadają stare mury budynków, kilkumetrowej wysokości ściany i witrażowe okna. Klientom gotowym na wydatek większy niż 1 mln zł łatwiej jest podjąć decyzję o zakupie mieszkania w modnym apartmentowcu niż w fabryce z czerwonej cegły, która jest wyposażona w porównywalne, a nawet bardziej zaawansowane systemy technologiczne. Przekonali się o tym nasi rodzimi inwestorzy, którzy z niemałym trudem, mimo szeroko zakrojonych akcji promocyjnych próbowali sprzedawać tego typu produkty. Nasze rodzime lofty to czasem produkty o dość wysokim standardzie, bardziej przynależne rynkowi apartamentów niż oryginalnym loftom, które swoją popularność zawdzięczają bohemie artystycznej wielkich metropolii Stanów Zjednoczonych. To właśnie moda na tego typu budownictwo wśród pewnych grup zawodowych w USA (bankierzy, celebryci) sprawiła, że dzisiejsze lofty mają więcej wspólnego z apartamentami niż surowym budownictwem pofabrycznych.
 

Zalety i wady
 

Zaletą loftów jest możliwość niebanalnych rozwiązań aranżacyjnych wynikających z charakterystyki takich budynków. Duże okna, wysokie ściany, industrialny charakter – to wszystko w rękach dobrego projektanta gwarantuje ciekawe projekty aranżacyjne i urzeczywistnienie rozwiązań, które w standardowym mieszkaniu nie mogłyby mieć miejsca. Dla niektórych wadą może być wielkość powierzchni i problemy natury praktycznej – począwszy od większych kosztów ogrzewania takich powierzchni, kończąc na utrzymaniu w czystości np. szyb. Jednak są to błahostki, którymi niespecjalnie przejmują się osoby zainteresowane zakupem mieszkań w loftach. Najnowsze inwestycje w loftach to m.in. Nowa Papiernia we Wrocławiu, Koszary Artylerii w Olsztynie, Młyn Żytni w Szamotułach.

Photo credit: worldmirror / Foter / CC BY-ND
Zdjęcia inwestora Młyn Żytni Szamotuły


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Dziękujemy (z Żoną), za sprawne i szybkie załatwienie sprzedaży/kupna przedmiotowej działki.Choć nie obyło się bez nieco nerwowej atmosfery na końcu (z powodu nieoczekiwanej zmiany zdania przez sprzedającą), to jednak szczęśliwie udało się nam (między innymi dzięki rzeczowej i spokojnej Pana argumentacji), sprawę doprowadzić do końca."

— Dariusz Sz., Gdańsk