2018-07-20

Studenci – siła napędowa rynku nieruchomości

Lipiec to najlepszy czas na poszukiwanie mieszkań na wynajem przez studentów. Studenci rezygnują z mieszkań wraz z końcem roku akademickiego i wracają do domów rodzinnych, a właściciele odświeżają mieszkanie i wystawiają na portale ogłoszeniowe.

Istnieje przekonanie, iż studenci są najmniej pożądanym gronem w kontekście najemców. Powoli to przekonanie traci na wartości, gdyż coraz częściej się zdarza, iż studenci w danym mieszkaniu pozostają na cały okres studiów. Z biegiem lat, studenci stali się coraz bardziej wymagającą grupą osób chcących wynająć mieszkanie. Jakie wymagania najczęściej stawiają studenci dowiecie się poniżej.

Rozkład mieszkania

Najbardziej pożądany rozkład mieszkań dla studentów to przede wszystkim zamykane, osobne pokoje. Mieszkanie, gdzie znajduje się salon z aneksem kuchennym jest totalnie bezużyteczne dla studentów, gdyż któryś z mieszkańców byłby poszkodowany – mieszkałby w pokoju przejściowym. Dlatego chcąc wynająć mieszkanie studentom warto przerobić je na takie, gdzie każde pomieszczenie jest niezależne. Student przede wszystkim potrzebuje pokoju na klucz – do spokojnej nauki :). Dla wynajmującego daje to możliwość większych zysków, a dla studenta stanowi tańszą alternatywę niż wynajem całego mieszkania.

Dogodna lokalizacja

Co rozumie student pod pojęciem „dogodna lokalizacja”? Przede wszystkim niewielką odległość od uczelni. Rozpoczynając poszukiwania mieszkań studenci rozglądają się głównie za takimi, gdzie droga na uczelnie zajmie im jak najmniej czasu, nie tylko ze względu na to, by jak najpóźniej mogli wstać na zajęcia, ale także na to, żeby w czasie tzn.: „okienek” między zajęciami mogli pojechać do domu. Dogodna lokalizacja to także taka, gdzie blisko domu jest przystanek autobusowy, tramwajowy i supermarket, gdzie w wieczornych godzinach można zrobić zakupy.

Umowa na krócej niż rok

Z własnego doświadczenia mogę stwierdzić, iż w 80% studentom najbardziej odpowiada umowa na czas nieokreślony, gdyż większość studentów, zwłaszcza nie mających stałej pracy na okres wakacji wraca do domów rodzinnych i tym samym zrywa umowę z wynajmującym. Dla właściciela mieszkania z jednej strony nie jest to dobra opcja, gdyż nie ma ciągłości w wynajmie, ale z drugiej strony, jeśli Wasze mieszkanie jest stworzone dla studentów, przez okres wakacyjny wystarczy odmalować ściany i możemy być pewni, że od września będziemy mieć nowym najemców.

Biuro, łózko i co jeszcze?
W kwestii wyposażenia studenci nie mają zbyt dużych wymagań, najważniejsze jest pełne wyposażenie łazienki i kuchni. Jeśli chodzi o wyposażenie pokoju to najważniejsze jest to, żeby student miał gdzie spać i uczyć się oraz posiadał komodę na ubrania i drobne rzeczy. Prócz podstawowego wyposażenia ważne jest także, aby istniała możliwość podłączenia telewizji kablowej i Internetu.


Niskie koszty dodatkowe

Dla studentów szczególnie ważne jest, by uniknąć dodatkowych kosztów utrzymania. Lokator nie będzie zainteresowany mieszkaniem, gdzie są wysokie opłaty za fundusz remontowy, serwis sprzątający, ogrodnika, czy konserwacje windy. Wysokie rachunki np. w sezonie grzewczym, skutecznie odstraszą od kontynuowania współpracy. Niestety nie ma na to większej rady…

Czasy się zmieniają

Zapewne większość osób mieszkających w większych miasta zauważyła „za kółkiem” coraz więcej młodych osób. Coraz częściej zdarza się teraz, że rodzice kupują studentowi samochód, co wiąże się z tym, iż student szukając mieszkania poszukuje również miejsca postojowego dla swojego auta.

 

 

 


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Dziękuję Pani Katarzynie Czarneckiej za profesjonalne przygotowanie transakcji. Gdyby nie Pani interwencja w trakcie, to zapewne wyszłabym z tych negocjacji."

— Marta Z., Gdańsk