2015-07-07

Jak urządzić małą łazienkę?

Łazienka2Mała łazienka jest trudna do aranżacji. To nieprawda. Dzięki prostym zasadom doboru wyposażenia nawet niewielkie pomieszczenie może być bardzo funkcjonalne. Więcej o tym przeczytacie w gościnnym wpisie przygotowanym przez specjalistów z firmy Westwing.





Choć łazienka jest zwykle jednym z najmniejszych pomieszczeń w domu, jej aranżacji należy poświęcić sporo czasu. Tu liczą się detale! Każda łazienka, nawet najmniejsza, może stać się domową oazą, pod warunkiem, że jej projekt będzie przemyślany. Jak urządzić małą łazienkę? To nic trudnego!

W niedużej łazience możemy zmieścić wszystko: prysznic lub wannę, toaletę, umywalkę, szafki, a nawet pralkę. Zanim przystąpimy do jej urządzania, warto zastanowić się, jaki sposób wykorzystania przestrzeni spełni najlepiej nasze oczekiwania. Może tradycyjny rozkład, gdzie meble i armatura znajdują się przy ścianach, warto zastąpić narożnym? W przypadku wąskich łazienek doskonale sprawdza się układ jednorzędowy. Dobrze, jeśli poszczególne elementy wyposażenia łazienki nie stykają się, dzięki czemu łazienka wyda się większa. Podobny efekt pozwolą uzyskać podwieszany sedes i szafki, które zapewnią użytkownikom łazienki większą swobodę podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych.

Obecnie producenci wyposażenia łazienek oferują wiele rozwiązań do niedużych pomieszczeń: począwszy od małych wanien, przez zgrabne, nieduże umywalki, po kabiny prysznicowe. Ci, którzy lubią długie, relaksujące kąpiele w wannie, ale od czasu do czasu wolą wziąć szybki prysznic, mogą zdecydować się na wannę z parawanem. Przezroczysty, lekki parawan nawannowy zabezpieczy podłogę przed zachlapaniem. Wybierając meble do łazienki warto decydować się na szafki modułowe, które pozwolą dowolnie łączyć poszczególne części i wybrać dokładnie to, czego nam potrzeba i na co starczy miejsca. Podczas urządzania małej łazienki dobrze także pomyśleć o środowisku. Zanim skupimy się na tym, żeby z łazienki uczynić oazę dla ciała i ducha, zwróćmy uwagę na rzeczy bardziej przyziemne, takie jak wodooszczędne słuchawki prysznicowe i baterie. Stosując perlatory ze strumieniem igiełkowym lub napowietrzonym możemy oszczędzić od 30% do 60% wody. Czysty zysk!

 

Łazienka1



Kiedy wybierzemy już wszystkie elementy wyposażenia łazienki, będziemy mogli skupić się na jej stylu. W małych łazienkach najlepiej sprawdzają się jasne kolory, które optycznie powiększają wnętrze. Biele, szarości, beże, róże, błękity i delikatne żółcienie rozświetlą pomieszczenie i będą doskonałym tłem dla plam kolorystycznych w postaci akcesoriów łazienkowych, dodatków i ręczników. Najtańszym rozwiązaniem, dzięki któremu nadamy ścianom pożądany kolor, jest wodoodporna farba lateksowa. Jeśli jednak decydujemy się na tradycyjne płytki ceramiczne, wybierzmy te gładkie, połyskliwe, bez wzorów. Ułożenie kafli na całej powierzchni ścian pozwoli uzyskać efekt harmonii i przestrzeni. Z kolei na podłogach najlepiej sprawdzi się matowa terakota (utrzymana w tej samej stylistyce co płytki na ścianach) ułożona w karo.

Wykorzystanie luster i lustrzanych powierzchni także sprawi, że łazienka wyda się większa niż jest w rzeczywistości. Okrągłe, nieduże lustro wiszące nad umywalką warto zastąpić dużą, dobrze oświetloną lustrzaną taflą. Bardzo ważne jest także oświetlenie. Wiele osób nie docenia możliwości, jakie daje umiejętne rozmieszczenie źródeł światła. Kinkiety na ścianach, halogeny nad półkami i we wnękach, listwy LED pod wanną pomogą optycznie powiększyć małą łazienkę i stworzyć w niej wyjątkowy klimat. Atmosferę będą także tworzyć detale i dodatki. Jeśli chcemy uczynić z łazienki oazę, wykorzystajmy naturalne materiały. Komplet akcesoriów na umywalkę wykonanych z drewna, wikliny, bambusa lub szkła to organiczne i bardzo funkcjonalne elementy wyposażenia. Ciekawymi dodatkami będą również drewniana mata zastępująca dywanik i komplet drewnianych pudełek na przybory higieniczne i kosmetyki.

W przypadku małej łazienki warto postawić na minimalizm i prostotę – dzięki temu mała łazienka będzie nie tylko spełniała wszystkie nasze potrzeby, ale także zachwycała.

Foto: materiały Westwing


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Uważam, iż Pani Sajnóg może być wzorem i przykładem dla innych, gdzie jej ludzkie podejście i zdolności menadżerskie jak i wysoka kultura osobista gwarantują zadowolenie klientów i zwiększają dochody Państwa firmy[...] To dzięki Pani Sajnóg klient zgodził się na wszystkie nasze propozycje i wyszedł z przeświadczeniem dobrze wynegocjowanej umowy".

— Bogdan A., Warszawa