2016-07-14

Zakup mieszkania – 6 najgorszych porad

Zakup mieszkania - 6 najgorszych porad Każdy, kto podzieli się zamiarem zakupu nieruchomości z rodziną lub przyjaciółmi, może liczyć na pomoc w postaci porad. W końcu wielu z nas miało doświadczenia  z zakupem lub sprzedażą domu czy mieszkania. Oglądają też np. programy na DOMO + i znają opowieści znajomych. Wiemy, że ich intencje są dobre, jednak samo wyrażanie opinii  i chęć pomocy nie są równoznaczne z doświadczeniem i znajomością branży nieruchomości. Często mają z nią niewiele wspólnego. Serwis realtor.com przygotował zestawienie najgorszych wskazówek, dotyczących kupna nieruchomości . Zobaczcie opracowanie przygotowane przez Metrohouse: Zakup mieszkania – 6 najgorszych porad.
 

,,Wstrzymaj się z zakupem, ceny nieruchomości spadają”
 

Na pewno nie raz słyszałeś taką opinię. Nic bardziej mylnego. Przekładanie  zakupu mieszkania na ,,lepsze czasy” mija się z celem nie tylko dlatego, że potrzebujesz go już teraz. Doświadczenie pokazuje, że ceny nieruchomości, tak jak innych dóbr w perspektywie wieloletniej wzrastają. Dzieje się tak nie tylko ze względu na inflację. Nie da się wyprodukować większej ilości gruntów, niż istnieje w danej lokalizacji. To właśnie sprawia, że jest tak dobrą inwestycją.
 

,,Nie potrzebujesz agenta nieruchomości”
 

,,Co jest trudnego w znalezieniu nieruchomości i przeprowadzeniu transakcji? Dasz radę zrobić to na własną rękę i zaoszczędzisz pieniądze!” Tak mniej więcej brzmi kolejna zgubna rada, którą usłyszysz planując zakup nieruchomości. Przede wszystkim powinieneś wiedzieć jedną rzecz – pośrednicy mają najlepszy przegląd rynku nieruchomości i dostęp do ofert dużo wcześniej, niż osoby spoza branży. Jest to szczególnie ważne ze względu na dynamikę rynku i fakt, że niektóre oferty zostają sprzedane w niedługim czasie po trafieniu do agencji. Pośrednik zadba również o bezpieczeństwo Twojej transakcji, a także pozwoli Ci na zaoszczędzenie czasu. Dodatkowym plusem jest to, że podczas wizyty w agencji nieruchomości możesz bezpłatnie skorzystać  z usługi profesjonalnego doradcy kredytowego, który przedstawi Ci najlepsze aktualne oferty kredytowe banków.
 

,,Zaproponuj sprzedawcy zaniżoną cenę”
 

W praktyce wprowadzenie tej wskazówki w życie bywa odebrane jako aroganckie i powoduje pogorszenie stosunków ze sprzedającym, a nawet jego rezygnację z transakcji. Właściciel sprawdza wartość rynkową nieruchomości na długo przed tym, zanim wystawi ją na sprzedaż i tego samego spodziewa się po oferentach. Dlatego warto być przygotowanym do negocjacji,  lecz w rozsądnych wymiarach. W przeciwnym wypadku nie będzie traktował nas jako klientów poważnie zainteresowanych ofertą.

,,Nigdy nie płać pełnej ceny za nieruchomość”

,,Nie bądź naiwny, właściciel na pewno zejdzie z ceny, jeśli go przetrzymasz” – taka zasada działa, ale nie na rynku nieruchomości. Cena nie powinna być dla nas kluczowym czynnikiem szczególnie w sytuacji, jeżeli bardzo zależy nam na danej nieruchomości. Może zdarzyć się, że znajdzie się osoba gotowa zapłacić za nią więcej, byleby tylko stać się jej nowym właścicielem. W luksusowych, pożądanych lokalizacjach, w których niewiele nieruchomości jest wystawionych na sprzedaż, ostatnie zdanie w kwestii ceny należy do sprzedającego.
 

,,Zmniejsz swoje oczekiwania, nie wybrzydzaj”
 

,,Na taką nieruchomość jest dużo chętnych, jak będziesz narzekać, to kupi ją ktoś inny” – rada wydaje się oczywista, jednak nie należy zapominać, że zakup nieruchomości zdarza się nam raz, maksymalnie dwa-trzy razy w życiu i jest to zakup na lata. Dlatego właśnie powinien być przemyślany i zaplanowany. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, wyjaśnij je, szczególnie jeśli przemilczenie pewnych kwestii może zagrozić Twojemu bezpieczeństwu. Poza tym pamiętaj – to Ty jesteś klientem, a nieruchomość, nawet najbardziej unikatowa – nie jest jedyną w mieście.
 

,,Po co Ci kolejni doradcy?”
 

Nieruchomość, która wygląda pięknie podczas prezentacji lub dnia otwartego może mieć wady, o jakich Ci się nie śniło. Mówimy tu zwłaszcza o domach, które mogą kryć wiele niespodzianek niewidocznych dla oka laika. Jeśli chcemy być ich świadomi, nie obejdzie się bez pomocy fachowca. W tym wypadku wydanie pieniędzy na inspekcję nieruchomości, którą jesteśmy gotowi kupić jest tak naprawdę oszczędnością. Prawdziwe koszty możemy ponieść dopiero wtedy,  kiedy zrezygnujemy z pomocy specjalisty od budowlanki– dużo większe, niż kwota przeznaczona na wynajęcie specjalisty.  


Marzena Piotrowska


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Chciałabym podziękować Panu Marcinowi Grodzkiemu, najlepszemu agentowi, z jakim miałam kontakt - za poświęcony czas oraz fachową i rzetelną pomoc przy negocjacjach oraz przy sprawdzeniu nieruchomości. Dzięki panu Marcinowi kupiłam wymarzone mieszkanie."

— Anna M., Kielce